قوانین فروشگاه

 • 4 دسامبر 2023

اینجا با قوانین فروشگاه آشنا شو !

پیرو دستور معاونت غذا و دارو و قانون الزام الصاق و نصب برچسب اصالت کالا وزارت بهداشت و  سیب سلامت برای تمام کالاهای سلامت محور از جمله کلیه محصولات خوراکی وآشامیدنی، محصولات آرایشی، محصولات بهداشتی، شیر خشک و دارو و تجهیزات پزشکی و به طور کلی همه ی محصولات مصرفی که استفاده از آن ها به سلامتی مان مربوط میشود جزو این کالاها هستند وجود دارد.

دقت داشته باشید آن دسته از محصولات سلامت محور که از خارج از کشور وارد می شوند، تنها در صورتی حق دریافت برچسب اصالت وزارت بهداشت را دارند که از طریق راه های قانونی وارد کشور شده باشند. کالای قاچاق نمی تواند برچسب اصالت دریافت کند و فروش این کالاها اکیداْ در کسبینو ممنوع می باشد و مسولیت عواقب بعدی آن برعهده فروشنده است، در صورتی که از این دست کالاها در کسبینو دارید سریعاْ جهت حذف محصول اقدام نمایید.

در نظر داشته باشید محصولات آرایشی و بهداشتی تولید داخل دارای برچسب سلامت هستند و کالاهای وارداتی دارای تاییدیه سازمان غذا و دارو و برچسب TTAC هستند.

روش های استعلام برچسب اصالت

برچسب اصالت وزارت بهداشت تنها به محصولاتی تعلق می گیرد که معیارهای ذکر شده در بخش قبل را داشته باشند. البته باید دقت کنید که تنها با مشاهده برچسب نمی توانید به اصل بودن محصول اعتماد کنید. بلکه باید حتما مشخصات روی آن را بررسی کرده و محصول را مورد استعلام قرار دهید. برای رسیدگی به این منظور روش هایی در نظر گرفته شده است.

یکی از راه های استعلام لیبل اصالت وزارت بهداشت استعلام بارکد است. استعلام بارکد معمولا از طریق دستگاه های بارکدخوان و یا نرم افزارهای نصب شده روی گوشی های هوشمند انجام می شود. با این روش شما تنها طی چند دقیقه می توانید برچسب را مورد بررسی قرار دهید. از دیگر راه های استعلام می توان به سامانه پیامکی و تلفن گویا اشاره کرد. این روش های استعلام به وسیله کد اسکرچ شده انجام می شوند. همچنین مراجعه به سایت TTAC نیز از راه های استعلام برچسب اصالت به شمار می رود.

خریدار پس از آگاهی از کیفیت محصول دارای برچسب اصالت وزارت بهداشت، می توانید آن را با خیال راحت مورد مصرف قرار دهید. در واقع درج این برچسب روی محصول، خیال شما را از بابت استاندارد و کیفیت آن راحت می کند.

منبع معاونت غذا و دارو وزارت بهداشت

 

در این قسمت بخشی از محصولات که تولید محتوا و فروش آن در کسبینو ممنوع است را بررسی خواهیم کرد، در نظر داشته باشید با توجه به اینکه کسبینو صرفا فضایی را برای ارائه محصولات فروشندگان محیا می‌کند و در فرآیند های پردازش سفارشات نقشی ندارد تمامی تبعات تولید محتوا، فروش و یا ارسال کالاهای ممنوعه متوجه فروشندگان و تولید کنندگان محتوا خواهد بود، در پلتفرم کسبینو تامین کنندگان مکلف به رعایت قوانین استفاده از خدمات کسبینو، قوانین کشور و قوانین اختصاصی کالاها و خدمات ممنوع و غیرقانونی هستند.

در نظر داشته باشید که هر کاربر خود مسئولیت صحت اطلاعات شخصی و محتوای مندرج در عنوان و متن محصول را بر عهده دارد. کسبینو پلتفرمی کاربرمحور است و در حدود امکانات و توانایی‌های موجود، حق احراز هویت کاربران و نظارت بر محتوای آگهی‌ها را برای خود محفوظ می‌داند، اما چنین نظارتی مغایر با مسئولیت نهایی کاربر نیست.

در ادامه، شرایط تولید محتوا محصولات در کسبینو و سپس بر اساس قوانین عمومی کشور و محدودیت های شرکت های پستی، محصولاتی را که به صورت کلی امکان فروش ندارند (مانند مواد مخدر و مشروبات الکلی و…) یا به نوعی امکان فروش اینترنتی یا ارسال آنها امکان پذیر نیست را بررسی خواهیم کرد.

نیاز به یادآوری است که تمامی محصولات بعد از تولید محتوا برای نمایش روی فروشگاه نیاز به تایید تیم کنترل محتوا کسبینو دارد . پس از آن مجاز به نمایش خواهد بود.

قوانین تولید محتوا محصولات در کسبینو 

تامین کنندگان کسبینو هنگام تولید محتوا محصولات باید به موارد زیر توجه کنند:

 • تولید محتوا محصولات نامشخص و کلی.
 • ثبت محصولاتی که تصویر نامربوط با توضیحات و عنوان محصول دارد.
 • عدم رعایت قوانین کپی رایت در نام، شرح محصول و تصویر و ویدیو معرفی آن.
 • درج هزینه ارسال برای محصولاتی که نیاز به ارسال ندارند.
 • استفاده از محتوای جنسی در توضیحات محصولات
 • استفاده از کلمات: قرص، دارو، تریاک، مواد مخدر، شراب، آبجو، تمامی عناوین مربوط به قمار، محتوای جنسی، موارد مربوط به طلسم، جادو، جن و امثالهمو به طور کلی کلمات مشابه خارج از عرف در نام و توضیحات محصول ممنوع است.

 

محصولاتی که به طور کلی امکان فروش ندارند

تولید محتوا، تبلیغ و فروش محصولات زیر، در کسبینو ممنوع است:

 1. کالاهای قاچاق، سرقتی، غیرقانونی و حاصل از فعالیت‌های نامشروع
 2. ارز، رمز ارز، اوراق بهادار و اسکناس
 3. کالاهای تولید شده در رژیم اشغالگر قدس یا منتسب به آن
 4. مواد مخدر سنتی و صنعتی و مواد اولیه تولید آنها
 5. کالاهای مرتبط با قمار و شرط‌‌بندی
 6. حیوانات تاکسی درمی شده صرف نظر از نوع و مجوزات موجود
 7. کالاهای عتیقه، گنجینه ها و موارد متعلق به میراث فرهنگی کشور یا زیر خاکی و دستگاه های فلزیاب و طلایاب
 8. کالاهای تقلبی یا کپی‌های بدون درج عنوان غیر اصل در محتوای محصول
 9. کالاهایی با عناوین، توضیحات و محتوای منتسب به طاغوت
 10. نرم‌افزار هک و جاسوسی و محصولات آموزشی آنها
 11. فیلترشکن یا وی‌پی‌ان و محصولات مرتبط با آنها
 12. آژیر، فلاشر، لباس و تجهیزات پلیس
 13. انواع سلاح سرد و گرم و جنگ افزار
 14. تجهیزات و گیرنده‌های شبکه‌های ماهواره‌ای مانند: رسیور، دیش ماهواره، قیچی ماهواره، کارت ماهواره
 15. بازی‌های ممنوع اعلام شده در بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای
 1. محصولات اسباب بازی جنسی مانند ماساژور یا ویبراتور
 1. انواع دخانیات، پیپ، چپق، ویپ، قلیان و …
 2. حیوانات زنده و گوشت شکار حیوانات وحشی و ممنوعه

در این بخش می‌خواهیم  به بررسی نحوه ثبت و فروش کالاهای پزشکی و سلامت محور بپردازیم.

طبق دستور مقامات وزارت بهداشت، توزیع کنندگان و عرضه کنندگان ملزومات پزشکی و ابزار سلامت بایستی در سامانه آي مد ثبت نام و در لیست مجاز قرار گرفته باشند تا بتوانند محصولات خود را در کسبینو بارگذاری و به فروش برسانند.

در همین راستا پیرو بخشنامه الزام شناسه گذاری ردیابی و رهگیری و کنترل اصالت (برچسب اصالت) برای کلیه اقلام تجهیزات و ملزومات پزشکی تولید داخل و محصولات خارجی بایستی دارای برچسب اصالت باشند.

فروشنده مکلف است تصاویر مجوزهای خود و ثبت نام در سامانه آي مد را در صفحه کسب و کار خود بارگذاری و در دید مشتریان قرار دهد.

بخشنامه الزام شناسه گذاری ردیابی و رهگیری و کنترل اصالت (برچسب اصالت)

بخشنامه الزام شناسه گذاری ردیابی و رهگیری و کنترل اصالت (برچسب اصالت) برای کلیه اقلام تجهیزات و ملزومات پزشکی

توجه داشته باشید فروش لوازم پزشکی و ابزار سلامت محور در کسبینو تابع قوانین کشور، وزارت بهداشت و سازمان غذا دارو می باشد و هرگونه تخلف و عواقب به علت فروش محصولات خارج از چارچوب و قوانین برعهده فروشنده کالا می باشد. لذا قبل از هرگونه اقدام به فروش محصولات فوق، از قوانین و مقررات جاری سازمان غذا و دارو و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی مطلع شوید.

 

مواد غذایی به علت اینکه با سلامت جامعه ارتباط مستقیمی دارد از اهمیت بالایی در گروه های کالایی برخورد دار است. از این همین رو می بایست فروشندگان این کالا به قوانین و مقررات این گروه مسلط و اقدام نمایند.

تمامی محصولات غذایی پیرو دستور وزارت بهداشت باید دارای نشان سیب سلامت باشند و عرضه و فروش محصولاتی که این نشان را ندارد در کسبینو ممنوع می باشد، همچنین محصولات داخلی باید دارای پروانه بهداشتی، تاریخ تولید و انقضا و مجوزهای لازم از مراجع قانونی باشد و تمامی مسئولیت های عدم رعایت موارد فوق با فروشنده کالا می باشد.

فروشندگان ملزم هستند محصولات غذایی را با حداقل دو سوم باقی مانده از تاریخ انقضا در کسبینو عرضه کنند و اگر کالا دارای تاریخ تولید نمی باشد باید حداقل شش ماه تا انقضا محصول باقی مانده باشد.

برای کالاهای وارداتی داشتن گواهی بهداشت کالا و برچسب اصالت الزامی است.

کارمزد

کارمزد کسبینو به پایین ترین کارمزد در بین پلتفرم ها است و دسته بندی محور است. لطفا جهت اطلاع از کارمزد با پشتیبانی در ارتباط باشید.

 

هزینه ها

هر فروشنده برای ایجاد فروشگاه در کسبینو باید از بخش مشخصات فروشگاه اطلاعات خود را ثبت و احراز هویت نماید. برای احراز هویت مبلغ دویست هزار تومان جهت استعلامات بانکی و هویتی فرد دریافت می شود.

دقت داشته باشید کد ملی مالک شماره ای که با آن اکانت ساخته اید باید با کد ملی صاحب فروشگاه یکسان باشد.

 

جرایم و تخلفات

تخلف: فروش کالا با قیمتی بالاتر از “قیمت مصرف کننده” مندرج بر روی کالا

اگر فروشنده کالای خود را بالاتر از قیمت مصرف کننده مندرج بروی محصول ثبت و بفروش برساند مشمول جریمه خواهد شد.

 • جریمه: دو برابر مجموع اختلاف قیمت کالای فروش رفته از قیمت واقعی در تعداد کل فروخته شده از آن کالا

به طور مثال اگر کالایی به قیمت ۳۰.۰۰۰تومان باشد اما فروشنده به مبلغ ۴۰.۰۰۰ تومان فروخته باشد ، این اختلاف قیمت ده هزار تومانی را باید به عنوان جریمه در تعداد کالای فروخته شده پرداخت نماید، یعنی اگر فروشگاه ده عدد از این کالا بالاتر از قیمت مصرف کننده بفروش رسانده باشد باید

تومان 100000=10*10000

جریمه پرداخت نماید.

 

تخلف: فروش کالا با قیمت بالاتر از قیمت بازار

برخی کالاها قیمت عرف در بازار دارد مخصولا کالاهای وارداتی ، به طور مثال : یک گوشی تلفن همراه سامسونگ در بازار قیمتی بین ۴ تا ۴.۵ میلیون تومان دارد اما فروشنده این کالا را به قیمت ۵ میلیون تومان به فروش می رساند.

 • جریمه این تخلفات مرتبه اول و دوم دسترسی فروشنده از فروش کالای مربوطه در فروشگاه سلب می‌شود و مرتبه سوم ، دسترسی فروشنده از صفحه مجازی به مدت یک هفته سلب می‌شود در صورت تکرار فروشگاه مسدود می‌گردد.

 

تخلف: فروش کالای غیر اصل

در صورتی که اثبات گردد فروشنده کالای فیک و یا تقلبی را به عنوان کالای اصل در فروشگاه ثبت و به فروش رسانده است مشمول جریمه زیر خواهد شد ، یعنی اگر فروشنده به طور مثال در فروشگاه خود عنوان کرد ادکلن اصل دارد اما ادکلن تقلبی ارسال کرد مشمول جریمه زیر خواهد شد.

 • مرتبه اول، دسترسی فروشنده از فروش کالای مربوطه سلب و جریمه نقدی اعمال می‌شود.

مرتبه دوم، دسترسی فروشنده از فروش گروه کالایی و یا صفحه مجازی سلب و جریمه نقدی اعمال می‌شود.

جریمه نقدی: 5 برابر قیمت محصول فروش رفته ضرب در تعداد کل فروخته شده از آن محصول از ابتدا تا کنون را باید جریمه پرداخت نماید.

 

تخلف: فروش کالای قاچاق، ممنوعه، غیر بهداشتی مضر
عرضه و فروش کالای قاچاق،ممنوعه ، غیربهداشتی مضر برابر قوانین و مقررات کشور در کسبینو ممنون می باشد لذا از همین رو اگر فروشنده ای اقدام به فروش این نوع محصولات نماید ملزم به پرداخت جریمه خواهد شد.

 • جریمه: مرتبه اول، کلیه خسارات + دو برابر ارزش کالا

مرتبه دوم، کلیه خسارات + دو برابر ارزش کالا و دسترسی فروشنده از فروش برند/گروه کالایی مربوطه سلب می‌شود.

مرتبه سوم، کلیه خسارات + دو برابر ارزش کالا و دسترسی فروشنده به صفحه مجازی مسدود می‌شود.

*لیست کالاهای قاچاق، ممنوعه، غیربهداشتی مضر

 

وجه التزام لغو سفارش مشتری توسط فروشنده

فروشنده طبق قانون تجارت پس از پذیرش کالا ملزم به تحویل کالا می باشد ، اما اگر بنا به دلایلی از جمله نبود موجودی محصول، تغییر قیمت ، نرسیدن کالا و …. سفارش پذیرفته شده را لغو نماید مشمول جریمه خواهد شد. در نظر داشته فروشگاه همواره می بایست موجودی محصولات خود را به روز نگه دارد و مسولیت عدم موجودی فروشگاه کسبینو وی برعهده فروشنده است.

 • جریمه معادل ۲ برابر کمیسیون ضرب در قیمت کالای سفارش‌گذاری شده ( کف جریمه حداقل 40000 تومان است)

مرجوعی کالا توسط مشتری به دلایل مغایرت رنگ،ساز، مغایرت محتوایی و …

اگر بنا به دلیلی از جمله مغایرت رنگ، مغایرت محتوا، مدل و … کالا را آنطور که خریدار سفارش داده است ارسال نکنید مشمول جریمه خواهید شد.

 • جریمه: شامل چهار برابر کمیسیون ضرب در قیمت کالای مرجوعی (حداقل 40000 تومان) + هزینه ارسال اولیه کالا و هزینه بازگشت محصول از سوی مشتری است.

 

فروش کالا با گارانتی مغایر

برخی از گروه های کالایی، گارانتی های شرکت های مختلف باهم نیز متفاوت است به طور مثال گارانتی دو شرکت گوشی تلفن همراه ممکن است دارای دو قیمت متفاوت باشد، اگر فروشنده عمدا و یا سهوا گارانتی مغایر با سفارش درج شده را ارسال نماید مشمول جریمه زیر خواهد بود که این جریمه شامل ارسال محصولات با اتمام تاریخ گارانتی،ایراد در کارت گارانتی، کارت گارنتی غیر معتبر، نبود کارت گارانتی داخل جعبه و موارد مشابه دیگر نیز می شود:

 • جریمه : دسترسی فروشنده از فروش برند/گروه کالایی مربوطه به مدت یک ماه سلب می‌شود و یا دسترسی فروشنده به صفحه مجازی مسدود می‌شود.

 

از اونجایی که ساختار کسبینو به صورتی است که تمام کسب و کارها می‌توانند از فروشگاه اینترنتی استفاده کنند، داروخانه داران گرامی نیز از این قاعده مستثنی نیستند اما بخاطر قوانین و مقررات وزارت بهداشت نیاز است با شرایطی که در ادامه اعلام می شود در این پلتفرم فعالیت نمایند.

برای اینکه یک داروخانه بتواند درفضای مجازی به فروش دارو بپردازد باید حتما مجوز فروش اینترنتی دارو داشته باشد و طبق دستور العمل فروش اینترنتی سازمان غذا و دارو داروخانه های دارای مجوز فروش اینترنتی صرفا مجاز به فروش کالاهای بهداشتی، آرایشی و مکملهای تغذیه ای، شیرخشک، فرآورده های طبیعی و سنتی، ملزومات  مصرفی  پزشکی دارای مجوز از سازمان غذا و دارو از طریق اینترنت و در کسبینو می باشند، پس در نظر داشته باشید فروش محصولات به غیر از موارد فوق در کسبینو ممنوع است و عواقبت مسولیت های بعدی در صورت خرید و فروش برعهده صاحب فروشگاه می باشد.

همچنین پیرو دستور العمل سازمان غذا و دارو داروخانه باید دارای نماد الکترونیکی از مرکز توسعه تجارت الکترونیکی و پروانه تأسیس و پروانه مسئول فنی داروخانه باشد و مدارک را در صفحه کسب و کار خود جهت بازدید عموم بارگذاری نماید.

شرایط بیشتر را می‌توانید از طریق این لینک مطالعه بفرمایید.

پیرو بخشنامه سازمان امورمالیاتی برای یکسری از کالاها در دسته بندی ها مختلف که از پرداخت مالیات معاف هستند (لینک کالاهای معاف از مالیات بر ارزش افزوده) ، فروشنده موظف و مکلف است بروی این کالاها برچسب معاف از مالیات بر ارزش افزوده نصب نماید و از خریدار مالیات دریافت ننماید. درصورت این اقدام دسترسی فروشنده به فروش این کالاها مسدود می گردد.

و درصورت دریافت مالیات و عدم نصب برچسب معاف از مالیات ( به صورت واضح و قابل نمایش بروی کالا) بنابر بخشنامه این قانون فروشنده از سوی سازمان امور مالیاتی جریمه خواهد شد.